Wyposażenie pokoju dla nastolatka, to prawdopodobnie najtrudniejsze zadanie aranżacyjne. Na jednej szali są argumentu zdrowotne i funkcjonalne stawiane przez rodziców; druga szala, to wizja młodego człowieka, dla którego pokój ma być azylem prywatności i miejscem do swobodnego wyrażania swojej wizji artystycznej. Czy istnieją łóżka młodzieżowe łączące rodzicielską troskę i pragmatyzm z szalonymi pomysłami dorastającej latorośli?
Nieprzemijająca siła prostoty
Zanim rodzice dokonają zakupu łóżka młodzieżowego muszą wiedzieć jedno: zakupy powinny być wspólną wyprawą rodzinną.
Młodzież będzie szukała mebla prostego, bez obciachowych rysunków, ozdóbek czy pastelowych kolorów. Rodzice, głównie zainteresowani walorami zdrowotnymi materaca oraz trwałością mebla, poszukiwać będą czegoś „porządnego”, w ich mniemaniu. Aby połączyć obie strony najlepiej postawić na tradycyjne materiały i proste formy.
Drewno i metal nie przestaną być modne nigdy, a niewyszukane kształty i odpowiednia wielkość mebla gwarantują przydatność łóżka na wiele lat.
Wielofunkcyjność chętnie widziana
W pokojach młodzieżowych o niewielkiej powierzchni liczy się mądre zagospodarowanie każdego centymetra kwadratowego, a jeśli pokój zamieszkuje para dorastających dzieciaków, to warto przemyśleć zakup łóżka młodzieżowego na antresoli lub dwóch łóżek składanych, które w ciągu dnia pełnią funkcję meblościanki z półkami i rozstawianym biurkiem.
Jeśli łóżko nastolatka nie jest składane i chowane, to powinno być zaopatrzone w szuflady – pojemniki na pościel. To praktyczne rozwiązanie pozwala zamienić łóżko na wygodne, wieloosobowe siedzisko, na którym można godzinami toczyć dziewczęce pogaduchy lub uprawiać męskie granie na konsoli.